chytrý vyhledávač

Hudba 60. let


Hudba 60 let má mnoho symbolů - Rolling Stones, Beatles, Elvis Presley či Bob Dylan. Byla to vzrušující doba, kdy mladá generace bourala konvence, morálními a populárními autoritami byli hudební skupiny či fenomenálního muzikanti a myšlenky míru a sociální spravedlnosti nebyly vůbec dominantou politických stran. Přesně stejná byla i hudba, která přinesla doslova kulturní revoluci a šok. Mnozí ji odsuzovali, ale jiní zas zbožňovaly.


60. léta byla ve znamení studené války mezi SSSR a USA, zároveň různých lokálních válek, revoluci a dramatických názorových změn a konfliktů. Hudba musela tyto rysy zákonitě nějakým způsobem reflektovat nebo být jejich symbolem. Jednoznačně dominantním symbolem 60. let byly a navždy zůstanou Beatles. Členy skupiny byli John Lennon, Paul McCartney, George Harrison a Ringo Starr. Všichni 4 mladíci pocházeli z Liverpoolu z Anglie. The Beatles psali své vlastní písně, plně využívat možností nahrávacích studií a neustále se snažili o kvalitu svých nahrávek. To znamenalo přelomový přístup k hudbě a v roce 1963 poznali skupinu brouků všichni obyvatelé ostrovů. 13. října 1963 měli Beatles televizní vystoupení v londýnském Palladiu. V USA naplno vypukla beatlemánia po třech vystoupeních v Ed Sullivan Show, 9., 16. a 23. února 1964. V momentě se tato popová skupina se stala celosvětovým fenoménem, když ji na jedné straně zbožňovali davy fanoušků a na straně druhé jí jiní opovrhovali, například kvůli údajně nemuzikálnej hudbě nebo netradičně dlouhým vlasem. Od té doby celá planeta znala partu liverpoolských chlapců, kteří udávali v hudbě tón a rytmus. Zajímavostí je, že v roce 1964 měli Beatles v americké hitparádě Billboard Hot 100 v jednom momentě až 5 písni a všechny na prvních 5. místech. Takový husarský kousek se od té doby nepodařil žádné jiné hudební kapele. Kromě velké popularity díky hudbě si Beatles získali mnoho příznivců ale i odpůrců kontroverznímu životnímu stylu a názorům. Známé jsou jejich experimenty s LSD, konflikt s Vatikánem nebo revoluční politické názory. Poslední koncert The Beatles pro platící diváky se konal v San Francisku v roce 1966. Celkově poslední veřejné vystoupení pochází z roku 1969 na střeše studii Apple. Skupina se poté rozpadla v dubnu 1970.

Kromě britské legendy ale poznamenali 60. roky i jiné hudební skupiny a styly. Elvis Presley sice složil své největší hity v 50. letech, ale aktivně působil i v 60. letech. Byl populárnější než Micky Mouse, Coca-cola nebo leckterý americký prezident. Zajímavostí ale je, že koncertní vystoupení nikdy neabsolvoval mimo amerického kontinentu. Elvis Presley byl prvním zpěvákem v historii, který koncertoval živě prostřednictvím přímého televizního přenosu. Tuto událost sledovala miliarda diváků a díky ní se Elvis Presley stal jedním z nejprodávanějších umělců v celé historii nejen amerického, ale i světového hudebního průmyslu. Z jeho 100 singlů se až 18 umístilo na prvním místě v americkém žebříčku Top 40, čímž se nemůže zatím pochlubit žádný jiný interpret. Další legendární hudební skupinou 60. let byli Rolling Stones, kteří hrají vlastně dodnes. Tato hudební skupina v čele s Mickem Jaggerem vznikla v Londýně v roce 1962. Hudba Rolling Stones byla charakteristická typickými tvrdými rockovými prvky v rytmu, ve způsobu zpěvu a v kytarových sólech. Rolling Stones daly podnět pro vznik hard rockové linie rocku svými hrdelní hlasy a různými netradičními hudebními technikami. S Rolling Stones se podobně jako s Beatles v 60. letech spojovali rebelie, protest proti tradičnímu fungování společnosti a jejich koncerty byly doprovázeny různými výtržnostmi a extrémy. Jako jedna z mála kapel vydržely hrát dodnes a koncertují stále po celém světě. Kromě těchto 3 nejpopulárnějších interpértov 60. let bylo toto období i vznikem jiných hvězd, které si ale pro nedostatek prostoru jen vyjmenujeme. Určitě vám něco říkají jména jako Cher, Lee Hazlewood, Tina Turner, The Mamas and Papas, The Beach Boys, Bob Dylan, Aretha Franklin, Janis Joplin, Jim Morrison, Brian Jones a Jimi Hendrix. I zásluhou těchto skvělých hudebníků jsou 60. roky absolutně výjimečné.

Copyright webFilip.cz 2012-09-06
Další články: