chytrý vyhledávač

Vynálezy 20. století


Výdobytky moderní techniky, zlepšováky a moderní vynálezy se dnes už nerodí tak rychle jako kdysi. Většinou jde pouze o zdokonalování něčeho, co už bylo dávno vynalezeno. A právě o věcech, které dnes považujeme za součást našeho života si teď něco povíme. Možná budete překvapeni, kolik užitečných věcí vzniklo pouze před několika desetiletími a co všechno patří mezi vynálezy 20. století.


Začneme pěkně popořadě a celou epochu vynálezů 20. století si rozebereme postupně od prvního desetiletí po to poslední. Jak budete vidět, vynalezených věcí, které nám dnes usnadňují a zpříjemňují každodenní život, nebylo vůbec málo. Mezi první významné vynálezy 20. století můžeme bezpochyby zařadit klasický fotoaparát, který fungoval na principu vyměnitelného filmu. Do té doby byly fotoaparáty poměrně velké se složitou technologií, takže firma Kodak udělala hned na začátku století velký krok vpřed. Tato technologie je v podstatě bez velkých změn používána dodnes. Ani v oblasti gastronomie a kulinářství se nezahálelo. V USA se začala prodávat zmrzlina, poprvé podávaná v oplatkovém kornoutu, jehož vynález měl na svědomí italský imigrant Ital Marconi. V oblasti americké gastronomie ještě zůstaneme, stal se zde velkým hitem dnes světoznámý hamburger. Koupit jej bylo možné v amerických ulicích či v bufetech a sestával ze dvou krajíců opečeného chleba, mezi nimiž bylo vloženo hovězí maso s cibulí. Netrvalo dlouho a o pár let vznikla firma McDonald's. A do třetice - společnost General Electric přišla s vynálezem elektrického topinkovače. Byl trochu odlišný od toho dnešního, protože chléb se v něm opékal na jakési desce s vyhřívanými závity. Pokud se někomu podařilo takto opečený chleba natrousit na koberec, nebyl to už žádný velký problém. Ve stejné době totiž přišel na trh další vynález, kterým nebylo nic jiného než vysavač na elektrický proud s kapsou, téměř stejný, jak ho známe dnes. O něco jednodušším zařízením, nebo spíše pomůckou, byl obyčejný zip, který se dočkal svého zdokonalování a uvedení do sériové výroby. Ani oblast krásy neušla vynálezcem, kolem roku 1920 se dámy jistě potěšili prvnímu elektrickému fénu a pánové se již více nemuseli holit žiletkou. Jacob Schick totiž přišel na nápad, jak tuto činnost usnadnit a zkonstruoval první holicí strojek, na jehož pohon sloužil malý elektromotor. Nakupování také již nebylo problémem, byl totiž otevřen první supermarket, který fungoval na principu samoobsluhy. Stalo se tak v San Francisku a jednalo o první obchod svého druhu na celém světě.

Mohli jste si v něm možná koupit i další vynález, a sice zcela unikátní nový druh mleté kávy od firmy Nestlé, kterou bylo možné jednoduše zalít vodou přesně tak, jak to v práci či doma děláme dnes. Apropo, když jsme už při té práci, lidé z 20. století při práci v kanceláři používali kuličkové pero, které pro změnu vynalezl jistý maďarský novinář. Máte rádi společenské hry? Tak pak určitě znáte asi nejznámější takovou hru na světě, Scrabble. Ano, i ta vznikla v 20. století a myšlenka na ni se zrodila v hlavě architekta Alfreda Buttse. V první polovině 20. století vynikl patent od Konrada Zuse, který přišel s vynálezem jakéhosi počítacího stroje schopného řešit jednoduché matematické operace na základě předem definovaných instrukcí. Můžeme ho tak směle považovat za předchůdce počítače. Hudební průmysl obohatila zase dlouhohrající LP deska, která vznikla v USA a pány potěšili dámy v dvoudílných plavkách, takzvaných bikinách, které se začaly také vyrábět jako nový vynález. O něco zásadnější však bylo spuštění první jaderné elektrárny v Obninsk nedaleko Moskvy. Firma Regency zabývající se prodejem elektroniky vyrobila první tranzistorové rádio, které bylo mnohem skladnější a funkčnější než všechny dosud používané rádia. Mělo mnohem menší rozměry a nepotřebovalo zahřívání ani chlazení jako ostatní podobné přístroje. Na silniční piráty si už policie mohla posvítit i pomocí přístroje na měření alkoholu z dechu. Společnost IBM zase vynalezla převratné úložné médium, a sice disketu, která disponovala na tu dobu nesmírně velkou kapacitou. Kromě toho byly vynalezeny i kompaktní disky používané firmami Sony a Philips. Poslední desetiletí představuje vynálezy téměř na úrovni sci-fi, narodila se první klonovaná ovce, byla představena první plně funkční umělá ruka nebo další zázraky vědy a techniky, kterým se budeme věnovat možná později. Tolik k převratným vynálezům 20. století a nám zůstává věřit, že se dočkáme ještě množství novinek, přestože si na ně budeme muset počkat určitě déle než lidé v minulosti.

Copyright webFilip.cz 2011-06-08
Další články: